Medlemsföreningar

Vasa Kenneldistrikt - Vaasan Kennelpiiri r.f.                                 28.2.2018

Medlemsföreningarnas namn och adresser - 
Jäsenyhdistyksien nimet ja osoitteet
(42 st)

Barking Friends r.f.     http://bfsblogg.blogspot.fi/
Natalie Lakso, Kråknäsvägen 126 A2, 66140 Övermalax, tfn. 040-779 9596
e-mail: barkingfriends@hotmail.com; laksonatalie@gmail.com 

Botnic Agility Club r.y.  http://www.botnicagilityclub.com/
Jenni Airaksinen, Pl 100, 65101 Vaasa
e-mail: botnicagilityclub@gmail.com

Finska Wachtelhundklubben r.f. – Suomen Viiriäiskoirakerho ry http://www.wachtelhundklubben.fi/
Maria Lindström, Västerhankmovägen 10 B 3, 66550 Västerhankmo,
tfn. 050-517 6688, e-mail: info@wachtelhundklubben.fi

Iskmo Jaktklubb r.f.,      http://www.iskmojaktklubb.fi  
Christoffer Björnström, Iskmovägen 129 B, 65760 Iskmo, tfn. 050-505 7066
e-mail: bjonin@hotmail.com

Jakobstadsnejdens Kennelförening - Pietarsaarenseudun Kennelseura r.f.    http://www.jkf-pks.fi./
Lena-May Harjulin, Lappnäsvägen 20 C 3, 68630 Jakobstad, tfn. 040-762 3125
e-mail: lenamay.harjulin@gmail.com.

Jungsund Jaktklubb r.f.  http://www.jungsundjaktklubb.com/
Patrik Cederberg, Kvarnkärrvägen 24, 65730 Jungsund, tfn 044-544 0492
e-mail: patrik.cederberg@hotmail.com; jungsundjaktklubb@outlook.com

Jälkijuna r.y.  https://www.facebook.com/jalkijunary/?fref=ts
Inari Kuisma, Kotirinteentie 18, 68600 Jakobstad, tfn. 040-766 2960
e-mail: inari.kuisma@multi.fi

Kallträskin Erä r.y.
Auvo Uusitalo, Aholantie 4, 64450 Kallträsk,
e-mail: auvo.uusitalo@outlook.com

Karlebybygdens Kennelförening r.f.  
Roland Sundfors, Sjöbackavägen 47, 68410 Nedervetil, tfn. 0400-910 678
e-mail: roland.sundfors@jakobstad.fi

Kristiinanseudun Koiraharrastajat ry  http://kristiinanseudunkoiraharrastajat.blogspot.fi/
Laura Kaprio, Rantakatu 8, 64100 Kristinestad, tfn. 0400-433664
e-mail: krskhry@gmail.com

Kustens Hundklubb r.f. http://kustenshundklubb.weebly.com/
Jennifer Snickars
e-mail: snickarsjennifer@gmail.com ; kustens.hundklubb@gmail.com

Lakeuden Vinttikoiraharrastajat r.y.  www.lvkh.fi/
Mia Kalliosaari,  mia.kalliosaari5@gmail.com
siht. e-mail: lvkh.sihteeri@gmail.com

Malax Grythundklubb r.f. http://www.malax.org/grythund/ 
Bertil Stormblad, Lömnehagavägen 45, 66140 Övermalax, tfn. 050-593 9600
e-mail: bertil.stormblad@pp.malax.fi; malax.grythundklubb@pp.malax.fi

Malaxnejdens Stövarklubb r.f. 
Mikael Hallin, Långåminnevägen 130, 66160 Långåminne, tfn. 050-598 1709
e-mail : ingmar.smeds@pp.malax.fi

Merenkurkun Noutajat - Kvarkens Retrievers r.f. http://www.merenkurkunnoutajat.com/
Torsten Lerstrand, Odalvägen 4, 66530 Kvevlax
e-mail: sihteeri.mnk@gmail.com

Merikaarron Metsästysseura ry
Kenneljaosto / Antti Mäenpää, Leivannintie 220, 66510 Merikaarto
e-mail: markojokela@netikka.fi; juha-matti.maenpaa@netikka.com

NyCarleby Hundklubb r.f.  https://nycarlebyhundklubb.wixsite.com/nycarlebyhundklubb/kontakt
Ulrica Löfholm, Borgaregatan 1, 66900 Nykarleby, tfn. 
e-mail: ulrica.lofholm@yrkesakademin.fi; hundklubbnycarleby@gmail.com

Nykarlebynejdens Kennelförening r.f. http://nnkf.nettisivu.org
Kjell Fellman, Stjärnfallet 10, 66900 Nykarleby, tfn. 040-568 4606
e-mail: kjellfellman@gmail.com

Off Course Agility Team ry
Kati Kangasaho, Kalvholmintie 210, 65630 Karperö, tfn. 044-591 9195
e-mail: kati.kangasaho@netikka.fi

Pedersörenejdens Stövarklubb r.f.  
Jan-Anders Rönnskär, tfn. 050-5892589
e-mail: jan-anders.ronnskar@gmail.com

Pohjanmaan Snautseri-Pinseri-harrastajat r.y. www.pohjanmaansnapit.fi
Kirsi Häggblom, Hultvägen 215, 65630 Karperö
e-mail: kirsi.haggblom@gmail.com

Pohjanmaan Spanielikerho r.y. http://pohjanmaanspanielikerho.weebly.com/
Kati Wester, Skrattlasvägen 25, 68830 Bäckby, tfn. 050-587 7256
e-mail: kati.wester@hotmail.com

Poseidon Agility Team ry
Salmontie 8, 66640 Maxmo
e-mail: hans.seppelin@gmail.com

Pro Agility WikingS ry  http://www.paws.fi/
Anders Stens, tfn. 040-178 8922
e-mail: info@paws.fi

SPL Merenkurkku ry http://www.splmerenkurkku.fi/
Carina Timberg, Jungsundvägen 114, 65630 Karperö, tfn. 050-524 2397
e-mail: timberg@netti.fisplmerenkurkku@gmail.com

SPL Pietarsaarenseutu ry, - SPL Jakobstadsnejden rf  http://www.splpietarsaari.fi/
Birgitta Kåll, Lövögränd 181, 68910 Bennäs, tfn. 050-525 1245
e-mail: birgitta.kall@pedersore.fi    

SPL-Wasa ry. www.spl-wasa.webnode.fi/      
Jaana Kukkonen, Huidantie 5, 66420 Ruto, tfn. 040 417 87 39
email: jaana.kukkonen@danfoss.com

Svenska Österbottens Stående Fågelhundar r.f.
Camilla Byggmästar, tfn. 0500-290 484
e-mail: camby78@live.com

Sydösterbottens Kennelförening r.f.  https://www.facebook.com/SÖK-Syd-Österbottens-Kennelförening-rf-1049830555039517/    
Gun-Sofi Ström, Skrattnäsvägen 1244, 64250 Pjelax,
e-mail: sok.kennel@hotmail.com; gun.strom@hotmail.com

Södra Vallgrund Jaktförening r.f. http://www.korsholmsskargard.fi/
Mikael Ehn, Sommarösundv. 395, 65930 Södra Vallgrund, tfn. 0400-867 319
e-mail: mikael.ehn@netikka.fi

Terjärv Jaktförening r.f. http://www.terjarvjf.com/
Tom Österbacka, Österbackavägen 17, 68700 Terjärv, tfn.050-557 4456
e-mail: tom.osterbacka@elisanet.fi

Vaasan Agility - seura r.y. http://www.vaasanagilityseura.com/
Tarja Makkonen, Kyröntie 25, 65320 Vaasa, tfn. 040-583 6674
e-mail: tarjale65@gmail.com

Vaasanseudun Palveluskoiraharrastajat r.y. http://www.vsph.fi/       
Tina-Marina Bäckman, Oksatie 14, 65280 Vaasa
e-mail: vsph.ry@gmail.com

Vasa Hundklubb r.f.- Vaasan Koirakerho ry. http://www.vaasankoirakerho.fi/
Anu Pakka, anu.pakka@gmail.com
e-mail: sihteeri@vaasankoirakerho.fi

Vasa Kennelförening r.f. - Vaasan Kennelyhdistys r.y. http://www.vasakennelforening.com
Janne Korpela, Marisorvägen 3, 66540 Petsmo, tfn. 050-537 7916
e-mail: korpela.janne@netikka.fi

Vähänkyrön Metsästysseura ry
Mauri Ollila, Martolantie 108, 66440 Tervajoki, 0400-266 940
e-mail: mauri.ollila@netikka.fi

Västkustens Dreverklubb - Länsirannikon Dreeverikerho r.f. http://www.vastkustensdreverklubb.netanvia.fi
Anders Majors, Björneborgsvägen 1426 B, 66160 Långåminne, tfn. 050-528 1112
e-mail: anders.majors@gmail.com

Västkustens Stövarklubb - Länsirannikon Ajokoirakerho r.f. https://www.vastkustensstovarklubb.fi
Kaj Ikola, Punarinnankatu 5, 65320 Vasa, tfn. 050-594 6377   
e-mail: kaj.ikola@elisanet.fi

WOFF – Vörånejdens Hundklubb r.f. – Vöyrinseudun Koirakerho ry  http://www.woff.fi/
Ann-Christine Beijar, Tallgränd 16 A 1, 66530 Kvevlax, 050-364 6320  
e-mail: styrelsen.woff@gmail.com; ann-christine.beijar@korsholm.fi

Österbottens Spetsklubb - Pohjanmaan Pystykorvakerho r.f.
Thommy Svevar, Hargrundsvägen 119, 65410 SUNDOM, tfn. 040-837 3881
e-mail: thommy.svevar@wartsila.com

Österbottens Taxklubb - Pohjanmaan Mäyräkoirakerho r.f. http://www.osterbottenstaxklubb.nettisivu.org/
Margareta Wickman, Björnåsvägen 197, 64610 Övermark
e-mail: botnia.plant@tawi.fi

Österbottens Älghundklubb r.f. www.oahk.fi
Kaisa Haga, Vasavägen 794, 64220 Yttermark ,  tfn. 040-703 7044
e-mail: kaisa.haga@vg.inet.fi