Distriktsmästare

DISTRIKTSMÄSTARE  2018 PIIRINMESTARIT

Skällande fågelhundar, LINT 
Finsk spets, Rips’akan Reija, äg. Johan Grannabba, Kronoby

Älghundar, HIRV 
Jämthundstik, Jälkijäärän Alli äg. Jari-Pekka Jaakkola, Kristinestad
Jämthund Varpukallion Xander äg. Stefan Skrabb, Jakobstad

Hardrev, stövare, AJOK 
Finsk stövare, Pelemans Sami, äg. Jan-Erik Stenman, Pedersöre

Rävdrev, stövare, KEAJ 
Finsk stövare, Pomo, äg. Björn Dalaholm, Vörå

Drever, DRAJ  
Sjöstens Lina, äg. Jan Wikström, Korsholm

Beagle, BEAJ 
Beagle, Papinniemen Mora, äg. Raimo Tulisalmi, Vasa

Viltspårprov, jakthundar, MEJÄ  
Korthårig tax, Keski-Maan Yavanna, äg. Inari Kuisma, Jakobstad

Drevprov, taxar, MÄAJ
Strävhårig tax, Deermossens Esmeralda, äg. Jari Koski, Vasa

Jaktprov, retrievers, NOME  
Golden retriever, Goldgingers Endredone, äg. Eija Tuominen, Vasa

Lydnadsprov, TOKO 
Bordercollie, Tiwian’s RW Friar Tuck, äg. Maarit Niemistö, Vasa

Lagtävling, TOKO
Vaasan Agilityseura r.y.
SKL/VOI: Bordercollie Eyewitness Gold Dust, Katja Valkki, Vaasa
ÖKL/AVO: Australianterrieri Melukylän Mutkat Aukee, Minna Myllyperkiö, Vaasa
ÖKL/AVO: Hollanninpaimenkoira, lyhytkarvainen Drak'era Bliss, Mirjamin Axell, Vaasa
NKL/ALO: Novasscotiannoutaja Turo, Jenny Paananen, Vaasa
NKL/ALO: Bordercollie Jillaroo's Midnight Sun, Ida Lehto, Mustasaari

Rally-lydnad, Rally-TOKO
Isländsk fårhund, Aitiorannan Dama Dimmalimm, äg. Heidi Slögs, Vörå

Lagtävling Rally-lydnad
Vörånejdens Hundklubb, Woff 1
Australian Kelpie Cefeus Uffe II, förare Johanna Santamäki, Vörå
Australian Kelpie Stallnäsets Aladdin, förare Johanna Santamäki, Vörå
Isländsk fårhund Aitiorannan Dyri Dagdraumur, förare Heidi Slögs, Vörå
Isländsk fårhund Aitiorannan Dama Dimmalimm, förare Heidi Slögs, Vörå
Isländsk fårhund Una v. Rogici, förare Heidi Slögs, Vörå

Agility
Småmini-klassen/Pikkumini-luokka:
Cavalier King Charles Spaniel, Raniina's Magic Mindy, förare Heidi Slögs, Vörå

Mini-klassen/Mini-luokka:
Dvärgpudel, Inwhite Love Twister (”Wii”), förare Ann-Cathrine Molander, Jakobstad

Medi-klassen/Medi-luokka:
Kooikerhondje, Dixmix Beauty Boys Bonsai (”Prince”), förare Anette Fagerholm, Jakobstad

Småmaxi-klassen/Pikkumaxi-luokka:
Bordercollie, Eyewitness Gold Dust (”Luna”), förare Katja Valkki, Vaasa

Maxi-klassen/Maxi-luokka:
Bordercollie, Piggyland's Unbelievable Boy (”Rafi”), förare Anders Stens, Korsholm

Småmini&Mini-lagklassen/ Pikkumini&Mini-joukkueluokka:
”JKF We and Wii” (Jakobstadsnejdens Kennelförening rf)

Shetland Sheepdog, Nuppu (”Busan”), förare Ron Liljedahl
Shetland Sheepdog, Hillfire Tri To Be Good (”Kiira”), förare Ron Liljedahl
Miniamerikanpaimenkoira, Daloro Gardens Yolo Nova (”Nova”), förare Ron Liljedahl
Dvärgpudel, Inwhite Love Twister (”Wii”), förare Ann-Cathrine Molander

Medi-lagklassen/Medi-joukkueluokka:
"VAS medit” (Vaasan Agility Seura ry)

Espanjanvesikoira, Caraydan Jitterbug (”Lyyti”), förare Timo Teileri
Keskikokoinen villakoira, Damocan Kouros (”Ville”), förare Marjaana Raudaskoski
Shetlanninpaimenkoira, Funnytail Place in the Sun (”Kipinä”), förare Stiina Alikoski-Salminen
Espanjanvesikoira, Very Important Pearl of Wisdom (”Maskotti”), förare Anne Teileri

Småmaxi&Maxi-lagklassen/Pikkumaxi&Maxi-joukkueluokka:
”PAWS maxit” (Pro Agility Wikings ry)

Bordercollie, Oakmeadow Once Upon A Dream (”Ipa”), förare Emilia Lindström
Bordercollie, Piggyland's Unbeatable Beibi (”Zazu”), förare Anders Stens
Wachtelhund, Simfallets Myran (”Myran”), förare Emilia Lindström
Bordercollie, Piggyland's Unbelievable Boy (”Rafi”), förare Anders Stens

Coursing – vinthundar - Maastojuoksu-vinttikoirat
Afghansk vinthund, Chawwa’s Camelot, äg. Helena Österblad, Malax
Portugisisk podengo, Lill Jägarens Quattro, äg. Heidi Hannus, Vasa
Ungersk vinthund, Avenina's Elszánt Erzsebet, äg. Anna Hellman, Vasa
Saluki, Aziz Qazeem Al Aramika, äg. Monica Bäck, Malax
Sloughi, Jassem el Khamis De La Berondiere, äg. Joanna Sjövall, Kvevlax
Whippet, Sandbay Stardust, äg. Mia Kalliosaari, Jeppo
Borzoi, Zatravin Farida, äg. Emma Luoma och Taina Luoma, Vasa

Tjänstehundar - palveluskoirat
Metsäjälki (PAJÄ)
Beauceron, Repoketun Ozzy, äg. Sofia Laitala, Nykarleby
Haku (PAHA)
Australian Kelpie Westvinden Mr Dixon, äg. Ida Ehnström, Korsholm

Juniorhandler i Botniahallen 2018
Veera Haapanen, Vähäkyrö