Koko kauden kokeet

 

Ilmoittautuminen kokokauden kokeisiin koiratietokantaan, sekä alla olevien lajikohtaisten ohjeiden mukaan.

Pitkä koe, ilmoittautuminen (koiratietokanta.fi)

 

Hirvenhaukkukoe

20.8.-31.12.2021 Pohjois-Pohjanmaan kennelpiirin alue. Järj. Pohjois-Pohjanmaan kennelpiiri.
Ilm. lähimmälle hirv-ylituomarille (ilmoittautuminen pakollinen myös sähkoiratietokanta.fi:n kautta):

Honkimaa Jani Oulainen 040-581 3116 jani.honkimaa@kotinet.com 
Impola Risto Yppäri 0500 433 443, risto.impola@gmail.com 
Kaijala Janne Taivalkoski 040 701 5279 janne.kaijala@hotmail.com 
Keränen Pasi Kiiminki 0400874912 pasi.o.keranen@gmail.com 
Kettunen Teijo Puhoskylä 0400 206 822 teijo.kettunen@pudasjarvi.fi 
Kivimäki Pasi Taivalkoski 0400 585 038 pr.kivimaki@gmail.com 
Myllylä Matti Kello, 0400-384554 arvid.myllyla@gmail.com 
Niikkonen Kari Kuusamo 0408228220 kari.niikkonen@ajotaito.net 
Nurmi Kari Kuusamo 0400 905 092 nurmiemppu@gmail.com 
Pirttisalo Markku Vorna 044 030 0578 markku.pirttisalo@luukku.com 
Päätalo Pertti Kuusamo 0400 585 070 perttipaatalo@gmail.com 
Pöykiö Heidi Kylmälänkylä 0400326176 , heidi.poykio@gmail.com 
Seppälä Antti Muhos 040 834 1220 antti.seppala@securitas.fi 
Tanhua Marko Kiiminki 0400 691 898 marko.tanhua@gmail.com 
Tiiro Timo Ii 040 412 3175 tiiro.timo@luukku.com 
Tillonen Jannamari Pyhäntä 050 403 8233 jannamari.tillonen@gmail.com 
Tuunanen Seppo Oulu 0400 845815 seppo.tuunanen@pp.inet.fi 
Veteläinen Pekka Kuusamo 0400-321 453 pekka.vetelainen@metsa.fi

Lisäksi Lapin kennelpiiristä
Tarmo Pätsi, Posio, 0440-253 590 
Keski-Pohjanmaan kennelpiiristä
Kari Manninen, Kalajoki, 040-745 0537
Keski-Suomen kennelpiiristä
Asko Muhonen, Kinnula, 0400-580 331.

Osm. 15 € tilille FI29 4754 0010 0668 76 tekstikenttään HIRV ja koiran nimi.

LISÄTIETOA TUOMARIT

Hirvikoirien jäljestämiskoe

20.8.2021-19.8.2022 Pohjois-Pohjanmaan Kennelpiirin alue. Järj. Pohjois-Pohjanmaan Kennelpiiri.
Ilm. lähimmälle hirv j-ylituomarille. (Samat kuin HIRV ylituomarit). 

Osm 15 € tilille FI29 4754 0010 0668 76 tekstikenttään HIRV-J ja koiran nimi.

Vahingoittuneen hirvieläimen jäljestämiskoe

20.8.-31.12.2021 Pohjois-Pohjanmaan Kennelpiirin alue. Järj. Pohjois-Pohjanmaan Kennelpiiri.
Ilm. kokeen vastaanottavalle ylituomarille:

Mikko Taipaleenmäki, Temmes, 040-751 9176
Kari Hyytiäinen, Oulainen, 0500-281 874
Teuvo Kangas, Ylikiiminki, 0400-186985.

Osm 35 € suoritetaan ylituomarille. Haavakkokoesuoritus on maksuton. 

Karhunhaukkutaipumuskoe

20.8.-31.10.2021 Pohjois-Pohjanmaan Kennelpiirin alue. Järj. Pohjois-Pohjanmaan Kennelpiiri.
Ilm. kokeen vastaanottavalle ylituomarille.

Osm 15 € tilille FI29 4754 0010 0668 76 tekstikenttään HIRV ja koiran nimi

LISÄTIETOA TUOMARIT

Dreeverien ajokoe

20.8.2021-28.2.2022 Pohjois-Pohjanmaan Kennelpiirin alue.  Järj. Pohjois-Pohjanmaan dreeverikerho ry. 

Ilm. viimeistään edellisiltana ylituomarille:
Juha Ahola p.040-5412489
Kari Hyytiäinen p. 0500-281 874
Pasi Mattila p. 040-8443727
Mika Määttä p. 050-3048239.

Osm. 20,00€ FI12 5313 0120 1437 15. 

Ajokoe

20.8.2021 - 28.2.2022 Järj. Pohjois-Pohjanmaan ajokoirakerho.
Ilmoittautumistiedot ja muu koeinfo Pohjois-Pohjanmaan Ajokoirakerhon www-sivuilla.

Osm. 25,00€ FI57 5516 0240 0555 13. 

Beaglein ajokoe
 
20.8.2021-28.2.2022 Järj. Pohjois-Pohjanmaan beagle ry.
Yhdistyksen nettisivuilta www.pohjoispohjanmaanbeagle.com löytyy kattava paketti ja ohjeet kokeeseen ilmoittautujalle.
Esim. lista kokeita vastaaan ottavista ylituomareista ja johtokunnan jäsenistä, jotka auttavat kokeen järjestelyissä ja ohjeituksessa tarvittaessa.
Osm. 20,00€ FI16 4744 3020 0105 80.  
 
Linnunhaukkukoe

20.8.2021 – 28.2.2022 Pohjois-Pohjanmaan Kennelpiirin alue. Järj. Oulun seudun pystykorvakerho ry.
Ylituomari: kaikki arvosteluoikeudet omaavat LINT-ylituomarit.
Yhteyshenkilö: Heikki Niemelin puh. 040 5171208, heikki.niemelin@gmail.com
Lisätiedot: https://www.oulunseudunpystykorvakerho.fi/koko-kauden-kokeet

Osm. 5,00€ FI26 5274 0020 0846 36. Käytä viitenumeroa 20019.

Ketunajokoe

1.10.2020-28.2.2023 järj. Pohjois-Pohjanmaan Ajokoirakerho ry.
Ilmoittautumistiedot ja muu koeinfo Pohjois-Pohjanmaan Ajokoirakerhon www-sivuilla.

Osm. 25,00€ FI57 5516 0240 0555 13. Maksun viestikenttään kirjoitetaan: Kokokauden koe, omistajan nimi ja koiran nimi.

Ilveksenajokoe

-

Mäyräkoirien ajokoe

20.8.2021-28.2.2022 Järj. Pohjois-Suomen mäyräkoirakerho ry. 
Ilmoittautumiset kokeeseen hyvissä ajoin:
Kari Uotila (Tyrnävä) kari.uotila@gmail.com, puh. 0408364336
Pekka Hautamäki (Kokkola), pekka.hautamaki@hertek.fi, puh. 0400-367017
Lotta Seppinen (Kokkola), monitoimen@gmail.com, puh. 050-5521333

Osm. 20,00€.