Ajokoirajaosto

AJOKOIRAJAOSTO

 

Ajokoirajaoston alaisuudessa toimivat ajokoiratoimintaa harrastavat korkeajalkaiset ajokoirat ja beaglet.

Jaoston toimenkuvaan kuuluu koekalenterin suunnittelu ja piirialueen toiminnan organisointi jäsenyhdistysten avustuksella. Jaosto järjestää arvokokeita, kuten piirinmestaruuskokeita, lohkon valintoja, piirien välisiä kokeita sekä Cup-henkisiä pistekilpailuita.

Jaoksen Facebook -sivulle pääset TÄSTÄ

TOIMIHENKILÖT 2018-2019
Puheenjohtaja

 

Tarja Kivimäki
kivimaki.tarja@gmail.com
p. 040 776 1340
Varapuheenjohtaja

 

Jouni Leppä
jouni.leppa@luukku.com
p. 050 531 5756
Sihteeri
Facebook ja kotisivut

 

Sophie Aspholm
sophie.aspholm@gmail.com
p. 040 705 7700
Jäsen
SAJ:n hallituksen edustaja

 

Marko Murtomäki
marko.murtomaki@piila.fi
p. 044 588 0880
Jäsen
PAY:n johtokunnan edustaja
Mikko Lahti
m.lahti@elisanet.fi
p. 040 578 9778
Jäsen Otto Kianta
otto.kianta@phpoint.fi
p. 041 543 7098
 
Jäsen
KEAJ Lännen lohko koetoimikunta

 

Tapio Pietilä
p. 040 083 6174
 
Jäsen
 
Matti Kataja
matti.kataja1@gmail.com
p. 050 563 4613
Jäsen
P-H kennelpiirin hallituksen edustaja

 

Pekka Pohjonen
pekka.pohjonen@pp2.inet.fi
p. 040 559 0578
Ajokokeiden (AJOK) piirikouluttaja

 

Arvo Rajala
Kirsatantie 17, 34600 Ruovesi
arvo.rajala@phpoint.fi
p. 050 309 3391
Ajokokeiden (AJOK) pöytäkirjantarkastaja

 

Tarja Kivimäki
Kangaskuja 5, 39160 Julkujärvi
kivimaki.tarja@gmail.com
p. 040 776 1340
Ketunajokokeiden (KEAJ) piirikouluttaja

 

Hannu Sundström
Lepääjärventie 40
34300 Kuru
p. 040 583 6818
Ketunajokokeiden (KEAJ) pöytäkirjantarkastaja

 

Petri Vilkman
Pyörönmaantie 500, 37630 Valkeakoski
petri.vilkman@gmail.com
p. 040 031 1627
Beagle, yhteyshenkilö

 

Raimo Jokela
Poimijankuja 2 B 9, 33710 Tampere
raimo.jokela@hotmail.fi
p. 040 080 7877
Dreeveri, yhteyshenkilö

 

Arto Uotila
p. 040 762 7374
arto.uotila@hotmail.com
 

 

JALOSTUS JA TERVEYS
Suomen Ajokoirajärjestön jalostusneuvoja

 

Eero Ahola, Kuhmoinen
ertsi.ahola@hotmail.com
p. 040 071 2996

 

Tapani Mikkola, Julkujärvi
tapani.mikkola@kareliaikkuna.fi
p. 040 063 0458

 
DNA-näytteenottajat

 

Suvi Hirvonen, Sarkola
supi@kolumbus.fi
p. 040 835 6831
  Katia Närvä, Killinkoski
katia.narva@gmail.com
p. 050 525 3544
  Sirpa Perälä, Nokia
revonhannan@elisanet.fi
p. 040 561 1463
  Niina Puputti, Valkeakoski
niina.puputti@pp.inet.fi
p. 040 586 8779

 

AJOKOKEET 2018-2019

Ajokokeet
(avautuu Kennelliiton tapahtumakalenteriin)

 

PM AJOK-kokeen säännöt
PM KEAJ-kokeen säännöt

 

AJOK

PM 6.10.2018
 

BEAJ

PM 29.9.2018
Etelän lohko 3.11.2018

KEAJ

PM 16.11.2018
Lännen lohko 24.11.2018

 

KOKOKAUDEN AJOKOE

Kokeeseen aikovan on itse hankittava koemaasto ja kaksi maasto(palkinto)tuomaria. Koemaaston tulee sijaita enintään 100 km etäisyydellä kokeen ylituomarista. Kokeeseen osallistuvan on ilmoittauduttava ylituomarille viimeistään koepäivää edeltävänä iltana kello 20 mennessä. Ylituomareina voivat toimia kaikki P-H kennelpiirin ylituomarit, joilla on voimassaolevat arvosteluoikeudet. Koemaksu kaudella 2018-2019 on 20 €, ja se maksetaan Pirkanmaan Ajokoirayhdistyksen tilille FI77 1783 3000 0273 62.

Säännöt

Ylituomarit

Palkintotuomarit

 

POHJOIS-HÄME CUP 2018
 

Koekaudella 2018-2019 kisataan taas viidessä osakilpailussa. Ilmottautumalla Cup-kilpailussa mukana olevaan kokeeseen, on se samalla ilmottautuminen Pohjois-Häme Cup'iin.
 

7.11.2018 Orivesi
17.11.2018 Tampere
23.11.2018 Pälkäne
6.1.2019 Mänttä-Vilppula
9.2.2019 Valkeakoski

Säännöt

TULOSTAULUKKO

 

 

PALKINTOTUOMARIKURSSIT 2018
 
8.8.2018 ORIVESI
Kytöpirtti, Lauttakulmantie 742
Järj. Pirkanmaan Ajokoirayhdistys
KEAJ perus- ja jatkokurssi
Ilm. 6.8. mennessä:
Hannu Sundström, p. 040 583 6818
8.8.2018 ORIVESI
Kytöpirtti, Lauttakulmantie 742
Järj. Pirkanmaan Ajokoirayhdistys
AJOK/BEAJ jatkokurssi
Ilm. 6.8. mennessä:
Arvo Rajala, p. 050 309 3391
15.8.2018 LEMPÄÄLÄ
Kennelpiirin tilat, Tampereentie 484
Järj. Pirkanmaan Ajokoirayhdistys
KEAJ perus- ja jatkokurssi
Ilm. 12.8. mennessä:
Hannu Sundström, p. 040 583 6818
15.8.2018 LEMPÄÄLÄ
Kennelpiirin tilat, Tampereentie 484
Järj. Pirkanmaan Ajokoirayhdistys
AJOK/BEAJ jatkokurssi
Ilm. 12.8. mennessä:
Arvo Rajala, p. 050 309 3391
16.8.2018 LEMPÄÄLÄ
Kennelpiirin tilat, Tampereentie 484
Järj. Pirkanmaan Ajokoirayhdistys
AJOK/BEAJ peruskurssi
Ilm. 12.8. mennessä:
Tuomo Laurila, p. 040 083 8700

 

 

Mukana toiminnassamme koekaudella 2017-2018