Ajokoirajaosto

AJOKOIRAJAOSTO

 

Ajokoirajaoston alaisuudessa toimivat ajokoiratoimintaa harrastavat korkeajalkaiset ajokoirat ja beaglet.

Jaoston toimenkuvaan kuuluu koekalenterin suunnittelu ja piirialueen toiminnan organisointi jäsenyhdistysten avustuksella. Jaosto järjestää arvokokeita, kuten piirinmestaruuskokeita, lohkon valintoja, piirien välisiä kokeita sekä Cup-henkisiä pistekilpailuita.

Jaoksen Facebook -sivulle pääset TÄSTÄ

TOIMIHENKILÖT 2020-2021
Puheenjohtaja
Beagle yhteyshenkilö
P-H kennelpiirin edustaja
 
Raimo Jokela
raimo.jokela@gmail.com
p. 040 080 7877
 
Varapuheenjohtaja

 

Jouni Leppä
jouni.leppa@luukku.com
p. 050 531 5756
Sihteeri
Facebook ja kotisivut

 

Sophie Aspholm
sophie.aspholm@gmail.com
p. 040 705 7700
Jäsen

 

Tarja Kivimäki
kivimaki.tarja@gmail.com
p. 040 776 1340
Jäsen
SAJ:n hallituksen edustaja

 

Marko Murtomäki
marko.murtomaki@piila.fi
p. 044 588 0880
Jäsen
PAY:n johtokunnan edustaja
 
Mikko Lahti
m.lahti@elisanet.fi
p. 040 578 9778
Jäsen

 

Otto Kianta
otto.kianta@phpoint.fi
p. 041 543 7098
Jäsen

 

Matti Kataja
matti.kataja1@gmail.com
p. 050 563 4613

Jäsen

 

Jussi Ritoluoma
jussi.ritoluoma@hotmail.com
p. 040 769 3578

Jäsen

 

Pekka Pohjonen
pekka.pohjonen@pp2.inet.fi
p. 040 559 0578
Jäsen

 

Petri Vilkman
petri.vilkman@gmail.com
p. 040 031 1627
Ajokokeiden (AJOK) piirikouluttaja

 

Markku Otonkorpi
otonkorpi@kotiposti.net

Ketunajokokeiden (KEAJ) piirikouluttaja

 

Hannu Sundström
p. 040 583 6818

 

Dreeveri yhteyshenkilö

 

Arto Uotila
p. 040 762 7374
arto.uotila@hotmail.com
 

 

JALOSTUS JA TERVEYS
Suomen Ajokoirajärjestön jalostusneuvoja

 

Eero Ahola, Kuhmoinen
ertsi.ahola@hotmail.com
p. 040 071 2996

 

Tapani Mikkola, Julkujärvi
tapani.mikkola@kareliaikkuna.fi
p. 040 063 0458

 
DNA-näytteenottajat

 

Suvi Hirvonen, Sarkola
supi@kolumbus.fi
p. 040 835 6831
  Katia Närvä, Killinkoski
katia.narva@gmail.com
p. 050 525 3544
  Sirpa Perälä, Nokia
revonhannan@elisanet.fi
p. 040 561 1463
  Niina Puputti, Valkeakoski
niina.puputti@pp.inet.fi
p. 040 586 8779

 

AJOKOKEET 2020-2021

Ajokokeet
(avautuu Kennelliiton tapahtumakalenteriin)

 

PM AJOK-kokeen säännöt
PM KEAJ-kokeen säännöt
-
HUOM! Kokeiden turvalliseen
järjestämiseen liittyviä lisäohjeita

AJOK

PM
3.-4.10.2020
Tampere

 

BEAJ

PM
26.9.2020
Virrat

 

KEAJ

PM
20.11.2020
Tampere

 

 

KOKOKAUDEN AJOKOE

Kokeeseen aikovan on itse hankittava koemaasto ja kaksi maasto(palkinto)tuomaria. Koemaaston tulee sijaita enintään 100 km etäisyydellä kokeen ylituomarista. Kokeeseen osallistuvan on ilmoittauduttava ylituomarille viimeistään koepäivää edeltävänä iltana kello 20 mennessä. Ylituomareina voivat toimia kaikki P-H kennelpiirin ylituomarit, joilla on voimassaolevat arvosteluoikeudet. Koemaksu kaudella 2020-2021 on 20 €, ja se maksetaan Pirkanmaan Ajokoirayhdistyksen tilille FI77 1783 3000 0273 62.

Säännöt

Ylituomarit

Palkintotuomarit

 

POHJOIS-HÄME CUP
 

Cup on taolla kauden 2020-2021

Säännöt

 

 

PALKINTOTUOMARIKURSSIT 2020
 
1.8.2020-28.2.2021 LEMPÄÄLÄ                              
Kennelpiirin tilat, Tampereentie 484
Järj. Pohjois-Hämeen Kennelpiiri
AJOK/BEAJ peruskurssi
Ilm. järjestetään tarpeen mukaan
Markku Otonkorpi, p. 040 8288 477
6.8.2020 ORIVESI
Klo 18.00
Kytölä, Hirsilän riistamiesten maja
AJOK/BEAJ Pt. jatkokurssi
Ilm. 3.8.2020 mennessä:
Markku Otonkorpi, p. 040 8288 477
otonkorpi@kotiposti.net
12.8.2020 LEMPÄÄLÄ
Kennelpiirin tilat, Tampereentie 484
Järj. Pirkanmaan Ajokoirayhdistys
 
AJOK/BEAJ Pt. peruskurssi
Ilm. 9.8.2020 mennessä:
Markku Otonkorpi, p. 040 8288 477
otonkorpi@kotiposti.net
13.8.2020 LEMPÄÄLÄ
Kennelpiirin tilat, Tampereentie 484
Järj. Pirkanmaan Ajokoirayhdistys
 
AJOK/BEAJ Pt. jatkokoulutus
Ilm. Katriina Metsoila, p. 040 7251 568
katriina.metsoila@saunalahti.fi
13.8.2020 LEMPÄÄLÄ
Kennelpiirin tilat, Tampereentie 484
Järj. Pirkanmaan Ajokoirayhdistys
 
KEAJ Pt. perus- ja jatkokoulutus
Ilm. Katriina Metsoila, p. 040 7251 568
katriina.metsoila@saunalahti.fi