Pystykorvajaosto

Pystykorvajaosto

 

 

Pystykorvajaostoon vuonna 2019 kuuluvat seuraavat henkilöt:

Pertti Saarenketo, puheenjohtaja Jyväskylä saarenketopertti@gmail.com
Timo Montonen, sihteeri Laukaa timo.montonen53@gmail.com
Heimo Tanner Petäjävesi heimo.tanner@live.fi
Marko Salminen   marko.salminen@pp7.inet.fi
Osmo Oikari Karstula oikari.osmo@netti.fi
Timo Hokkanen   timhokk@gmail.com
Juha Rantakari Jyväskylä juha.m.t.rantakari@gmail.com
Raimo Vertanen Saarijärvi raimo.vertanen@co.inet.fi
Kai Rautiainen Äänekoski kai.rautiainen@gmail.com
Rauno Pieksämäki Äänekoski rauno.pieksamaki@hotmail.com

 

Pystykorvajaoston tehtävät

• Linnunhaukkukokeiden koordinointi ja anomusten käsittely / hyväksyntä – Koejärjestäjät, Ylituomarit

• Linnunhaukkukokeiden lohkovalintojen / arvokokeiden järjestämisestä vastaavan yhdistyksen valinta K-S Kennelpiirin ollessa järjestämisvuorossa

• Lohkovalintojen / arvokokeiden toteuttamisen tukeminen

• LINT palkintotuomarikoulutuksen järjestäminen

• LINT koepöytäkirjojen tarkistaminen, SPJ:n tietokantatallennus ja toimitus Kennelliittoon

• K-S Kennelpiirin toimintaa osallistuminen – Näyttelyt ja muu toiminta 

 

 

Toiminnan kehittäminen

• Ylituomari- ja palkintotuomarikoulutuksen turvaaminen

• Koetoimitsija koulutuksen turvaaminen

• Jaoston kokoonpanon tiivistäminen

• Laajemmin koko Keski-Suomi edustettuna

• Harrastajien parempi ohjaaminen koetoimintaan mukaan, LINT koetoimintaa harrastavien jäsenyhdistysten lisääminen

• Jäsenyhdistysten tukeminen arvo-otteluiden järjestämisessä

• Kasvattajakoulutus – Suomenpystykorvan tulevaisuuden turvaaminen